Quantcast
Channel: Kedvenc Otthon Magazin
Viewing all 112 articles
Browse latest View live

Egy asztal új élete - Sadolin bútorfelújítás

$
0
0

Mindig örömmel tapasztalom, ha a bútorfelújítás DIY, azaz csináld magad vonalát a termékgyártók is megtámogatják, elsősorban profi, jó minőségű alapanyagokkal, választékkal, és technikai megoldásokkal. Ahhoz, hogy a termékek a gyakorlatban is működjenek, néha nem árt noszogatni is a kreatív olvasót, ötleteket, tippeket adni a felhasználásra, és főleg azt megmutatni, hogy mindez egy kis előkészület után néhány eszköz és pár doboz festék segítségével egyszerűen és gyorsan kivitelezhető. 

Egy ilyen remek kisfilm elkészítésére adódott lehetőség, az apropos-t pedig ez a régi, szebb napokat is megélt, de igen jó formájú kisasztal szolgáltatta, amit évekkel ezelőtt Judit barátnőmmel együtt lomiztunk a Gozsdu-udvarban. Egy projekt keretében újítottuk volna fel, de a téma végül elmaradt, az asztal meg hozzám került, a fedett teraszra, a kanapé mellé. Jó időben itt kávézok, olvasok, nyáron fröccsöknek, télen forralt boroknak ad helyet, vendégség idején tálalóként szolgál. Ideje volt kicsit szebb külsőt adni neki.



A felújítás - ahogy a kisfilmben is látszik - egyszerű, de többfázisú, és nem is árt az alaposság, az útmutatóknak megfelelő, szakszerű eljárás, különben csak egy távolról élvezhető látványt kapunk. 


Első lépésként a munka megkezdése előtt érdemes átgondolni a teljes folyamatot, és előkészíteni a szükséges eszközöket. Ennél a projektnél ezeket használtam: Sadolin Fresh fa felújítót, Sadolin Superdec fafestéket és Sadolin Velvet lazúr bázist a felületkezeléshez. Kellettek hozzá tömör, lapos, közepes méretű ecsetek, néhány kisebb ecset a dekorfestéshez. Előkerült a csiszológép, és időnként nem ártott a kesztyű felvétele sem.


A kiinduló állapot több réteg korábbi festéket, foltokat, kopásokat, és egy elöregedett fa felületet rejtett. Innen indultunk.


Szivaccsal és mosószeres vízzel lemostam az asztalt, majd csiszológéppel 10-15 perc alatt eltüntetem az asztallap felületének durvaságát, a textúrában érzékelhető nagyobb különbségeket. Használjatok kesztyűt a csiszoláshoz, és egy védőszemüveget is, ha nagyobb felületet csiszoltok vagy érzékenyek vagytok a finom porra. Ezt a műveletet nem árt kültéren végezni, a festés miatt is fóliát terítve a padlóra, illetve letakarni a berendezést, különben mindent elborít majd a szálló por.


Az asztal légies, karcsú lábait egy erősebb csiszolóvászonnal dörzsöltem át alaposan, de mivel itt nem voltak érdes felületek, ezzel könnyen lehetett végezni ilyen módon is, kb. 15-20 perc alatt.


A Sadolin Fresh fa felújítót varázsszernek mondták, és valóban csodákra, de legalábbis látványos átváltoztatásokra képes. A sűrűbb állagú szert viszonylag vastagon kell a felületre önteni, majd elkenni, hogy mindenhol egyenletesen bevonja az asztalt. 


Kb. 10 perc várakozást követően, miután az asztal teljesen magába szívta az anyagot, bő vízzel le kell öblíteni a felületről.


A kiinduló állapot és a csiszolás, fehérítés utáni fa felület ég és föld, és mindez fél órába került.


A festés előkészítéséhez csak akkor kell maszkolás, ha a dekorfestés nem lesz homogén, egyöntetű, hanem néhány részletet más színben szeretnénk majd viszontlátni, vagy ha vannak olyan kis alkotóelemei a bútorunknak (pl. fixen rögzített, nem leszerelhető bútorgomb, fogantyú stb), amit nem szeretnénk festeni. Ez esetben maszkoljuk körbe az adott részt, több rétegben.


Ezután jöhet a festés 2 rétegben (közte persze egy kis időt hagyva a száradásra) a választott színnel, ehhez most Sadolin Superdec fafestéket használtam Sahara színben. A színpaletta a Sadolin oldalán elérhető.


A csiszolt fa felületre Sadolin Velvet lazúr bázis festék került, szintén 2 rétegben. Meleg nyári napon dolgoztunk, így szinte alig ért az ecset a fához, már száradt is a festék. Kevésbé extrém időjárási viszonyok között is érdemes gyors, határozott mozdulatokkal dolgozni, végig "kihúzni" az ecsetet a felületen, hogy minél kevésbé legyen megtöredezve a festés.
  

A maszkolószalagot - amíg nem tapasztalja az ember - jobb minél előbb, a teljes száradást meg nem várva eltávolítani, igaz ez a falfelületekre és a bútorokra is, különben a széleken a festéket is leszedjük a szalaggal együtt. Bár a nedvesség miatt több darabban sikerült leszedni, végül ott maradt az eredeti nyers felület.


Azután jöhetett a díszítőfestés, vagyis néhány részletet az asztal különleges formájából adódóan fehérre festettem kétféle kisebb ecsettel.


A legvégén megkapta a felület a 2. réteg lazúrt is, itt már csak az a lényeg, hogy a festéket könnyen, egyenletesen elterítsük.

Voilá, ez itt a végső állapot, egészen más hangulat és színfolt lett a teraszon. Ha észrevettétek, vár még ott a háttérben más felújításra szoruló tárgy is, legközelebb talán lámpafelújítás következik ;-)


A forgatás amúgy a 30+ fokok ellenére nagyon kellemesen jó hangulatban telt, egyedül Zoé, a macskánk szemlélte, mondjuk úgy, kellő óvatossággal az eseményeket, nagyon gyanús volt itt minden...


Pedig nagyon komolyan dolgoztunk :)



Ha kedvet kaptatok, bátran ajánlom, hogy vágjatok bele egy kisebb bútorfestésbe, akár kültéri darabot újítanátok fel a következő terasz szezonra, akár beltéren szeretnétek újjávarázsolni egy fabútort. A Sadolin kisokos oldalon megismerhetitek a Sadolin termékcsalád tagjait, kereshettek hozzátok közel található üzletet, és más projekteken keresztül, ugyanígy egy tutorial segítségével magatok is nekikezdhettek egy felújításnak.

Fotók: Sadolin kisokos

Folt, ami nincs

$
0
0

Az otthoni falak tisztaságának kérdése soha nem foglalkoztatott jobban, mint egy átlag lakót, akit ugyan nem zavar egy-két kisebb piszkolódás, de az alapszíntől merőben eltérő, természetes mintázatokat sem szeretne látni az amúgy fehér/színes falakon. Mivel a lambériát magunk mögött hagytuk valamikor a '90-es években, és a falvédőről sem most jöttünk le, ez egy potenciális problémaforrás, pláne, ha kiskorúakkal élünk egy fedél alatt.

Az enyéim ugyan megkíméltek a falfirkáktól - gyanítom, hogy szobájukba applikált 2,5x1,5 méteres krétafal nagy mértékben játszott ebben szerepet - de élénken él az emlékezetemben néhány ismerős sztorija, akik nem voltak ilyen szerencsések. Itt van például, kedves lakberendező - és ily módon az otthonára igen érzékeny - ismerősöm Melinda, akinek a fiai egy óra alatt a teljes lépcsőházat kidekorálták; vagy Tünde, aki egyik nap minimum Pókember felbukkanását feltételezte XI. kerületi paneljében, miután cipőtalpnyomok éktelenkedtek a lakás falain. 

Nálunk más a helyzet: neuralgikus pontként az előszobát, de főleg a lépcsőházat tudnám azonosítani, kapaszkodó híján a falon tenyerelős módszerrel közlekednek a srácok. A terület megérett a festésre, és mivel lépcsőkorlát továbbra sem lesz, a falakra akartam valamilyen egyszerű megoldást találni. Kis keresgélés és ajánlások után meg is lett: ez a Dulux Easycare foltálló festéke, egy vadiúj termék a piacon.



Mit kell tudni róla?

Beltéri falfesték, amit az AkzoNobel fejlesztett ki. A víztaszító technológiájának köszönhetően ellenáll a folyékony szennyeződéseknek, (a folyékony foltokat apró gyöngyökbe rendezve lepergeti a falról), és megóvja a bevonatot attól, hogy bármit túlságosan magába szívjon.
A foltok és koszolódások könnyű eltávolíthatóságát ígérik (vizes, enyhén mosószeres szivaccsal), mindezt úgy, hogy a festék nem veszít az élénk színéből. Az alábbi szennyeződéseket tesztelték a falon: narancslé, kóla, szójaszósz-koncentrátum, cékla, kréta, színes ceruza, csokoládé, rúzs. Hm, úgy tűnik, a lányos háztartásokra is gondoltak :)


Bár nem esetem a meghatározott, előre kikevert színpalettáról való választás, de az Easycare sokféle színárnyalata megnyerőnek tűnik, és nem a hagyományos (napsárga-terrakotta-uncsibarna-padlizsánlila) tengelyt járja be, ami dicséretes.


A tájékoztató szerint 1 l festék, 1 rétegben akár 16 m2 felület kifestésére is elegendő, de érdemes mindig 2 réteggel számolni, pláne erősebb színek esetén, hogy homogén felületet kapjunk. A festék könnyen felhordható, lég- és páraáteresztő felületet képez, de fontos infó, hogy a felület a festék teljes száradása után, kb. 28 nap elteltével válik hidrofóbbá. Nem tudom, hogy 4 hétig milyen gyerekbarát, preventív technikákat ajánl a gyártó, mindenesetre saját (nem falfestékes) tapasztalat, hogy bármilyen szuper felületünk is legyen, ez csak akkor garancia a tisztaságra, ha a koszfoltot keletkezése után rögtön vagy nemsokkal letakarítjuk. Ennyi odafigyelést viszont megér.

Használható beltéri falak, plafonok, vakolatok, cement- és ásványfelületek, gipsz, gipszkarton, tapéta, papír esetén. 2,5 literes és 5 literes kiszerelésben festékszaküzletekben, barkácsáruházakban (pl.: OBI, Praktiker stb.) kapható.





A neten van néhány helyes kisfilm gyerekszobák falfestős dekorációjáról, érdemes belepillantani. Ha a metropoliszos sziluett festés megtetszett, ajánlom a témában a saját gyerekszobás gyakorlatunkat is korábbról.



Az előszobás történet nem ér véget, no meg a puding próbája az evés, tehát hamarosan jelentkezem egy következő, festéktesztelős poszttal, a helyszínről...

Forrás: Képek és kisfilm

Ezeregyéjszaka meséi

$
0
0



A Laokoon Design-ról - amelynek alapítója Szentirmai-Joly Zsuzsanna textiltervező - először az úgynevezett „mozgószövet” kapcsán hallottam, amely hagyományos kézi szövéssel készül, de az egymáson elcsúszni képes sorok különleges formákat és felületeket tudnak létrehozni.  E jellemzője tökéletessé teszi az „anyagot” extravagáns divatkiegészítők és ruhák tervezéséhez, de legfőképpen lakberendezési felhasználásra.  

A prémium magyar lámpa- és falburkolatgyártó nemrég egy új kollekcióval debütált - a 2017-es tavasz-nyári modelljeiket az Ezeregyéjszaka meséi ihlették. Látványos textúrákat és könnyű felragaszthatóságot kínálnak, amellett, hogy a metál- illetve földszínű árnyalatokban játszó kollekció otthonos hangulatot teremt minden enteriőrben. Ha különleges, extra kiegészítőkre vágytok, érdemes felkeresni a weboldalukat!






Képek: Laokoon



Cuccolj zsákba!

$
0
0

Hahó, örökké a srácok után pakoló, éjjel-nappal vagy csak kampányszerűen rendet rakók, ti mit kezdtek a cuccokkal? Elárulom, hogy nálunk a sokféle fiókos tárolón kívül (amit 1-2 évente áttúrunk, és a tartalmát a padlásra / vagy ismerős kiskorúakhoz költöztetjük) Magony Ági CUCC márkájú papírzsákjai váltak be leginkább, amik kellően kis helyet foglalnak, mégis sok mindent elnyelnek, ráadásul remekül mutatnak a szobában.


A nyúzható, masszív papírból készülő zsákok három méretben kaphatók, a legmagasabban nagyobb játékok, kartonok, újságok is elférnek, a közepesben már a kicsik sem vesznek el, a legkisebb méret pedig szuper a kis legódarabok, játékalkatrészek tárolására. Ha valamilyen vízálló fóliával béleljük ki, akár kisebb cserepes növény "kaspójának" is alkalmas.


A rendelést követően ilyen kis méretben, összehajtogatva érkezik, és használaton kívül is így célszerű elrakni.


Nézzetek körül a webshopban, mert mostanában már sokféle minta és felirat közül válogathatunk, amik stencillel kerülnek rá a zsákokra. Szerintem a pöttyös az igazi! :)


Fotók: Cucc, GreenwayDesign, Kedvenc Otthon

A legtrendibb kék árnyalat

$
0
0

A Dulux gyártója, az AkzoNobel megint előrukkolt az év színével és ahhoz kapcsolódóan a legtrendibb színpalettákkal, melyeket az enteriőrdekorációban felhasználásra ajánl. A nemzetközi szakértő csapat választása idén a Denim Drift elnevezésű kékesszürke árnyalatra esett, amiért abszolút dicséret illeti, mert ez a  gyönyörű, fád, kicsit nyers, férfias árnyalat nagyon elegáns hangulatot kölcsönöz minden térnek.


A Denim Drift valóban időtlen árnyalat, és ahogy az illusztráló fotókból is kitűnik, más és más jelleget ölt attól függően, hogyan és hol használjuk. Univerzális, mert bármely lakberendezési stílushoz illik, jól passzol a rusztikus bútorokhoz, a meleg barna fa színhez, a kopottan vintage stílus kiegészítője lehet, de a skandináv letisztultsággal, fehérséggel is remek kontrasztot alkot.




És hogy milyen kifinomult és sokoldalú, mi sem bizonyítja jobban, mint a következő, Dulux által megálmodott színpaletták, melyek a Denim Drift-tel jól kombinálhatók:

Megfontolt luxus
Ha sokkal jobban vágysz az élményekre, azok megélésére, az elmélyülésre, mint egy újabb tárgyra, ezt egy letisztult, friss, sallangmentes környezettel is kifejezheted: lassíts, és vedd körül magad olyan dolgokkal, amire igazán szükséged van.





Megosztott individualizmus
Ha szeretnél önálló úton járni, az egyéniségedet minden körülmények között kifejezni, ugyanakkor valami nagyobbnak is a részese lenni, közösséget vállalni másokkal.. akkor ez itt a Te színpalettád, amivel nem kell kompromisszumokat kötnöd.






Munkahely otthon
Egyre vékonyabb a munka és magánélet közötti határ, pláne, ha otthon is sokat dolgozunk. Teremtsünk egyensúlyt a privát életünk és a munkánk között! A kiegyenlített kettősség erőteljesebb árnyalatok találkozásával, és szürke alapokkal is megmutatható.




Új romantika
Azoknak, akik a természethez fűződő viszonyukat újragondolnák, és az otthonukban kiteljesítenék: több teret a növényeknek, a zöld minden árnyalatának, a felelősségteljes, környezettudatos létnek, a tudatos döntéseknek!







 



A stílusokról bővebben itt olvashatsz, a Dulux honlapján!
Forrás: dulux.hu


Kültéri komfort babzsákokkal?

$
0
0

Nyáron, amikor a hőmérő higanyszálai 27 fok fölé kúsznak, a szabadban ejtőzés és a vízszinteshez közelítő testhelyzet megtalálása már nemcsak egy reális alternatíva, hanem kb. az egyetlen elérhető cél. Ebben a földhöz közeli, vegetáló, fotoszintetizáló állapotban azért fontos a kényelem is, nemhiába bombáznak minket évről évre a pihenőbútor-gyártók mindenféle elképzelésekkel.

Saját tapasztalat szerint a Blup! minőségi (strapabíró anyag, gyönyörű varrás és eldolgozás) babzsákfotelei abszolút felveszik a versenyt a pihenőágyakkal vagy székekkel: eleve vele jár az ülő vagy félig fekvő helyzet, a testet körülölelő puhaság, az alkatodhoz/funkcióhoz leginkább illeszkedő, választható forma. Ráadásul azzal sem kell foglalkoznod, hogy plusz székpárnákat vásárolj, hiszen gyakorlatilag egy hatalmas párnát kapsz. 


Ha jól választasz, a beltéren a bevált darabok kültéren is használhatók lesznek, vagyis vonszolhatod ki a teraszra pihegéshez, baráti csevegéshez, borozáshoz, mehet a fűbe pl. kerti mozizáshoz, kiteheted az erkélyre olvasáshoz. Mindezt azért teheted meg, mert a kültéri babzsákok SUNBRELLA anyaga finom tapintásuk ellenére igencsak ellenálló, hogy pontosan minek is, arról itt alább olvashatsz:

- A textil vízálló, a babzsákfotel azonban nem vízhatlan
- UV álló, tűző napon sem fakul
- A külső huzat nem penészedik
- Könnyen tisztítható
- A textil lélegző, tapintása, használata kellemes


Ha pedig leharcoltad őket a kertben, jöhet a mosás, szivaccsal mosószeres vízzel vagy 30 fokon mosógépben is moshatod, száradás után újra használhatod! Ha elázna, szárítsd ki, mielőtt belevetnéd magad újból (fontos, hogy a működéshez szükséges, hogy a huzatnak legyen valamilyen szintű légzése, ahol a levegő kiszorulhat a töltetből, és ahol – varrások, zipzár – a levegő ki, ott a nedvesség be.)

A választható színekről itt találsz infókat. Ha nem vagy benne biztos, melyik lenne az ideális, használd a Blupfigurátort (babzsáktervező eszközt) vagy nézd meg őket élőben a Blup! belvárosi üzletében!




Képek: Blup!

Búzafű a falon

$
0
0




A lakás két gyerekszobája a legdinamikusabban változó terület, vagyis a srácok növekedésével párhuzamosan itt cserélődött a legtöbbször a dekor és a berendezés. Rengeteg mindent tudnék mondani arról, hogy mi ennek az oka – a gyerekszoba a kedvenc gumicsontom –, miért nem érdemes itt egy évtizedre, de még évekre előre sem tervezni, egy külön posztsorozatot is megérne. De most leginkább arról mesélnék, hogyan és miért került a búzafű a falra?! Festék formájában érkezett a lakásba a Poli-Farbe Platinum termékcsalád új, 2017-es színpalettájáról (B70), és leginkább azért, mert "egészségesebb" szobát szerettünk volna, ha nem is a búzafű klasszikus, jótékony élettani hatásának értelmében.


A váltás hirtelen jött, mégis a legjobb megoldásnak bizonyult. A pár éve a falra dobott "kockás abrosz", vagyis a kedvenc gyerekszobai Room Seven tapétánk nagyon jól bírta a strapát az akkor még közös gyerekhálóban. Nem koszolódott, nem kopott, nem szakadt, a tapéta tetején – a plafonhoz közel – mégis elszíneződést vettünk észre. Mivel ez a leghidegebb szoba a lakásban, és az emeleten mindig magasabb a páratartalom, itt előfordult már, hogy kisebb foltban penészedésre utaló szennyeződésre bukkantunk. Nem akartunk kockáztatni, és mivel közben a fiúk is megváltak a közös szobától, és külön-külön privát teret birtokolnak, nem ártott a változást ilyen formában is kifejezni.


A választott zöld színt – amellett, hogy idén erőteljesen megjelentek a lakásdivatban is a zöld különböző, fáradtabb, szürkésebb, esetleg mélyebb, smaragdzöldebb árnyalatai is – kellően üdének, játékosnak és fanyarnak éreztem ahhoz, hogy a kisebb alapterületű fiúszobába kerüljön. A szoba többi felülete adott volt, a sötétebb türkiz fal, a vele szembeni ombre-fehér szakasz, és a sárgára festett komód a fotótapétás szekrénnyel. Emlékeztetőül:




Szóval a tapétának mennie kellett, így gyorsan megváltunk tőle és egy kis ideig néma csendben - a srácok döbbenten állva - adóztunk az előbukkanó kék csíkos babaszobai dekornak. Elröppent 9 év.



A múltbéli, eredeti felületet először a Poli-Farbe Inntaler penészlemosóval kezeltük, ami ezeknél a szennyeződésre hajlamos vagy már szennyeződött falfelületeknél hatásosan alkalmazható lemosásra, fertőtlenítésre, előkezelésre (amennyiben penészgátló falfestést szeretnénk előkészíteni).

A szórófejes adagolóval kapható lemosóból 1 liter 5-7 nm-re elegendő egy rétegben. Gyorsan beszívja a fal, de használatakor érdemes hosszabb ideig szellőztetni, és távol tartani magunkat a permettől, mert szem-és bőrirritációt okozhat, hiszen erős vegyszer. Gyerekek közelében semmiképp ne végezzük a műveletet, de akár ránk sem árt egy maszk és egy védőkesztyű (igen, amit rajtam nem látunk..).

A lemosó után a legérzékenyebb felületeket még egy külön penészgátló alapozóval is átkentük.

A sor a gletteléssel, kisebb hibák javításával folytatódott.


Végül jöhetett a maszkolószalagok felragasztása a fal éleinél, sarkainál, hiszen csak egyetlen falfelületre került a búzafű zöld árnyalata.


Azon egy cseppet sem aggódtunk, hogy a gyerekszobába választunk festéket, hiszen a Poli-Farbe Platinum egyrétegű beltéri falfestékek formaldehidmentesek, tehát teljes biztonsággal használhatók babaszobákban is. Az is fontos volt a választásnál, hogy könnyen és gyorsan tudjunk dolgozni, és egy nap alatt meglegyünk az új szobával, mindenestül. Gyakorlatilag a tapétát is átfesthettük volna a Platinummal, de a penészjelek miatt, a biztonság kedvéért jobbnak láttuk inkább eltávolítani.

1 litert 15-20 négyzetméterre ajánl a gyártó, és valóban, az egyedi módon – az állag megőrzésének biztosítására zacskóba – csomagolt és lezárt, 2,5 literes kiszerelésű festék fele bőven megmaradt az utókornak, a többi elegendőnek bizonyult a kiszemelt falfelületre.

Természetesen jól fel kell keverni a használat előtt, hígítani nem szükséges. Ecsettel vagy finomszőrű hengerrel érdemes dolgozni vele – a nagyobb felület okán ez utóbbit választottuk. Festőtálca, illetve a padló vagy bútor védelmére takarófólia is legyen kéznél!


A haladós munka és a kis részletek javítgatása után, ha úgy látjuk, várjunk 2 óra száradási időt, és újabb réteget dobhatunk rá, de ha ügyesek vagyunk, akár egy rétegben is tökéletes fedést biztosít egy jól előkészített (mélyalapozóval kezelt) felületre.



Így hamar elkészült a festés, a szoba viszont csak később kapta vissza az egy gyerekre hangolt komfortfokozatát, mert az új ágy festése (nyersből feketére) több időbe telt, mint a fal színének átváltása. Tényleg nagyon dögös lett a két (illetve a nyomokban felbukkanó sárgával együtt három) szín találkozása a falon, és bár mindkettő markáns árnyalatot képvisel, nagyon harmonikus az összhatás.

Fehér, fekete vagy barna fabútorok is remek társai lehetnek ennek az árnyalatnak, de akár egy vadabb pinkkel vagy sárgával is ütős páros lehet.


A zöld elvileg egy új kezdet (a 2017/18-as időszak egyik trendszíne), úgyhogy ha kedvet kaptatok, vágjatok bele egy igazán gyors átalakításba! 




Fotók: Kedvenc Otthon; Poli-Farbe (termék)






DEKOR.ÁLOM

$
0
0

Könyvet alkotni - bár nem ez az első, és remélhetőleg nem is az utolsó - mindig csodás, izgalmas, szinte ünnepi alkalom. Különösen egy olyan szerzőnek, aki az online térben évek óta bloggerként volt/van jelen leginkább, és aki a személyes világát, stílusát, szemléletét most másképp, ezúton is át akarja adni az olvasóinak. Hab a tortán, hogy hosszú ideje a barátom is egyben, tehát nemcsak alkotóként, hanem emberként is ismerem, szeretem, becsülöm.


Juditut, azaz Varga Juditot sokan ismerik - korábban tévéműsorokból, lakberendezési magazinokból - mostanság pedig a posztjaiból, ahol a saját lakása vagy más lakberendezési, dekoratőri munkáin, kedvenc divatkegészítőin, hobbijain keresztül leshetünk be az életébe. De akármennyire is "szem előtt" van az ember, egy könyv, ami egyfajta összegzést ad, mindig bátor vállalkozás. Mert itt kiderül, hogy van-e igazi mondanivaló, van-e stílus, harmónia, van-e valódi szándék. Van-e csapat, aki ezen együtt gondolkodik, alkot, körülvesz, támogat? És van-e kellő energia, precizitás és kitartás, hogy mindez összeálljon.


Juditban szerencsére ez mind benne volt, úgyhogy lelkesen dolgoztunk 9 hónapig az első könyvén, melynek fogantatásától a születéséig a könyv szerkesztőjeként végig jelen voltam, és maradandó élmény volt - a kávézós, borozós ötletelésektől kezdve, a hétvégi laptop felett görnyedős munkálkodásokon át az együtt olvasásig és nonstop egyeztetésekig  mindkettőnknek, büszke vagyok rá!




Szeressétek ti is a könyvét, ami nemcsak 20 projektet mutat be hamisíthatatlan Juditu-stílusban az otthon, a divat és az életmód területéről, hanem rengeteg ötletet, tippet, tanácsot gyűjt össze az eszközök használatától az apró dekoratív részletekig. Aki ott volt az október végi könyvbemutatókon és a beszélgetésünkön, megtudhatott néhány - korábban mély hallgatásra ítélt - infót a kötet készítése kapcsán, de elárulom, hogy a könyvben is van egy csomó kulisszatitok és érdekesség!



Megrendelni a BOOOK Kiadó honlapján tudjátok, Judit oldalán pedig itt találtok róla olvasnivalót. Köszönet részemről is a könyv közreműködőinek munkájáért: a cuki grafikákat és a tördelést: Sólymos Áginak, a szép fotókat Terei-Vigh Krisztinek, a korrektori segítséget Molnár Szilvinek.


Fotók: BOOOK Kiadó


Hogyan melegítsük a lakást?

$
0
0

Az ősz a kedvenc évszakom, kissé melankolikus, de változatos és izgalmas is, persze másképp, mint a nyár vagy a tavasz. Szeretem a színeit, és bár a lakás falaihoz nem nyúl szezononként az ember, engem mindig elkap a hév, hogy a ruhatáramon kívül az otthoni terekbe is becsempésszek néhányat az avar meleg tónusú árnyalataiból, vagyis a vörösekből, narancsokból, barnákból, okkerekből, sárgákból. Ahogy a tél felé menetelünk, jól esik bekuckózni otthonunkba, s a fokozódó hideg miatt egyre inkább igényeljük magunk körül ezeket az őszi hangulatú színeket, amelyek látványa melegséget áraszt.


Az otthon melegét könnyedén megteremthetjük, ha a lakásunkban uralkodó színeket leváltjuk sötétebb, melegebb árnyalatokra, valamint ha kellemes anyagú, pihe-puha textilekkel vesszük körbe magunkat. 

Enteriőrstylistként sokszor hangsúlyozom, hogy az egyes színek amellett, hogy befolyásolják a hangulatunkat, a térérzetünkre és a hőérzetünkre is hatással vannak. A hideg színek (pl.: a kékek, a zöldek, a szürkék) frissítően, hűsítően, a teltebb, meleg színek (pl.: a pirosak, a barnák, a sárgák) pedig melegítően hatnak a térben. Tehát akár meguntuk a fehér falakat, akár elhasználódtak, koszosak lettek a falfelületeink, gondoljunk a terrakottás földszínekre, a vörösre, a bordóra, a málnaszínre, a narancsra vagy a napsárgára, ha barátságos, harmonikus, kuckójelleget, komfortos érzetet szeretnénk kelteni otthonunkban. Akár egy hétvége alatt is óriási változást érhetünk el, ha nem is az egész lakást, de egy hangsúlyos falat, falrészt szép őszi színekkel dobunk fel.


Azért, hogy az új faldekoráció hosszú távon kifogástalan maradjon, érdemes olyan falfestéket választani, amely mosható és dörzsálló, illetve védelmet nyújt a penész és más szennyeződések ellen is. Ilyen például a Poli-Farbe Platinum matt latexfesték, amelyet kifejezetten a nagy igénybevételnek kitett helyiségek falaira fejlesztettek ki. Olyan színre kevertethető, amilyet csak szeretnénk, ez esetben érdemes az évszakot meghatározó, melengető palettáról választani, így biztosan nem kell kompromisszumot kötnünk a festék vásárlásakor.


Az élénkebb, vitalizáló, energetizáló, derűt, optimizmust, lendületet (és még folytathatnám a sort) sugárzó színekkel érdemes azonban csínján bánni, hiszen a térérzet a sötétebb, erőteljesebb árnyalatokkal arányosan csökken (míg a fehér a legtágabb hatást biztosítja). Emiatt azonban ne vessük el a sötét színeket, megvan a maguk helye a lakásban, csak tudnunk kell, hogyan használjuk őket. Fontos, hogy komplex egészben gondolkodjunk: ha például a falak színeihez merészebben nyúlunk, a kiegészítőkből, a lakástextilek, valamint a bútorok tónusaiból vegyünk vissza, így lesz harmonikus az összkép.


Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább egy semlegesebb, meleg bézs vagy barna árnyalat mellett döntsünk, ezzel is nagyon szép, otthonos hangulatot teremthetünk, ráadásul, ha vonzódásunk a fehérhez töretlen, ezek az árnyalatok gyönyörűen kiemelik, kontúrozzák a fehér bútorokat.



Bárhogy is döntünk, a megfelelő árnyalatot nehéz megtalálni, ezért érdemes színkártya alapján az előre bekevert festékek közül válogatni. A Poli-Farbe Platinum egyrétegű beltéri falfesték szép őszi árnyalatai között bátran keresgélhetünk, ajánlom például az A50 aranyvessző, N40 napraforgó, D70 dália, T80 trombitavirág, T70 tűzliliom, H70 hangavörös BO40 barna orchidea, M60 mandula vagy B40 buzogány színeket.
melegítő színek

Képek forása: Poli-Farbe


Régiből újat

$
0
0

Nagy szerencsénk a házhoz tartozó, a nappalival összeköttetésben lévő terasz, pláne, hogy fedett, így sokkal többször használható, mint azt az időjárás megengedné. Nagyméretű, akácfa kerti bútor garnitúránk egy meghosszabbítható asztalból, karfás székekből és egy padból áll, és a hosszú szezonban (tavasztól őszig) jó szolgálatot tesz. Ősszel, mielőtt téli álomra szenderülne, úgy gondoltam, nem árt neki némi tuningolás, mert az elmúlt két évben elmaradt az évi rendszeres faápolás, és ez meg is látszott a felületen.


Nagyobb kerti ház vagy garázs híján az asztal és a pad a teraszon vészelik át a telet, míg az összecsukható székek a gyerekek kisházának indult - ma már szerszámos - tárolóban pihennek. A nagyobb bútorokra eddig nem került semmi, ám az időjárás viszontagságainak kivédésére most  bútortakaró fólia fog kerülni, ami ha elég jó minőségű anyagból készül, véd a külső szennyeződésektől, nedvességtől, UV sugárzástól, és jól szellőzik, hogy ne párásodjon/penészedjen be alatta a bútor. Szóval hasznos dolog, bármikor bevethető, pl. nyáron, ha elutazunk otthonról.



Főleg az asztal felülete ment tönkre az utóbbi időben, bár a fedett terasz miatt nedvesség nem érte, de a napsütés, kisebb sérülések és olajos szennyeződések is nyomot hagytak rajta.


Mielőtt bevetettem volna a megfelelő kezelőanyagokat, még egy alapos előkészítés várt rám. Először egy ronggyal letörölgettem aprólékosan a felületet, a lécek közötti réseket és főleg az asztal alját, belső léceit, ahol a pókhálók és szöszmöszök behálózták. 
 


Ezután következett a csiszolás, egy erősebb, durvább a sérült, elhasználódott felületeknél, és egy finomabb csiszolókoronggal az éleknél.



Mire végeztem vele, a macskánk is megelégelte a dolgot, és durván szemrehányó tekintettel átmenetileg visszafoglalta az asztalt. 


Öröme nem sokáig tartott, mert a csiszolás utáni újabb portalanítást követően elpkerültek a Polifarbe favédő alapanyagai: egy doboz (2,5 lirteres kiszerelésű) Boróka Base fakonzerváló alapozó és egy Boróka Satin selyemfényű vastaglazúr. 


Az alapozót nem szabad kihagyni a sorból, mert a bútorápolásnál - különösen ha fa anyagú bútort szeretnénk felújítani - különösen fontos a megfelelő előkészítés. A Boróka Base mélyen a fa belsejébe hatolva szívódik fel, és komolyabb károk (rovarkárosítás,  gombakártevők, szürkepenész) ellen is hatásos, akár megelőzés céljából is. Oldószeres bázisú, 24 óra a száradási ideje (időjárástól függően természetesen), és ecsettel kell felvinni a felületre. Könnyen, gyorsan lehet haladni vele, használat előtt fel kell keverni!




Ha megvártuk a minimum száradási időt, és jól beszívta magába a bútor az alapozót, másnap jöhet a lazúr a választott színben. Ezt is alaposan fel kell keverni használat előtt, illetve leszedni a felületén esetlegesen képződött "bőrréteget". Ecsettel vagy lakkhengerrel dolgozzunk, a termék oldószeres, tehát nem árt a környező felületeket védeni, a kezünkre kesztyűt húzni.


A Boróka Satin selyemfényű oldószeres vastaglazúr ellenáll az UV sugárzás káros hatásainak és hosszan tartó védelmet nyújt a bútornak a kopás-, és karcállóságot növelő és vízlepergető tulajdonságot biztosító viasz adalékokkal. A száradás itt is minimum 24 óra (hőmérséklet és a páratartalom függvényében változhat). A felvitele 2 rétegben javasolt.



Minőségi ellenőröm ismét árgus szemekkel figyelte és jóváhagyta a műveleteket. A különbség szembetűnő, minden részletében gyönyörű színe és fénye lett az asztalnak, egészen más minőségű a felület, mint eredeti korában. Az őszi hónapokban még használatban lesz, aztán megy a fólia alá, hogy tavasszal megújulva, felfrissülve használhassuk. Folyt.köv. az ülőfelületekkel!




Fotók: Kedvenc Otthon



Fotóim az Erdei Kisházban

$
0
0
Néhány hónappal ezelőtt kedves barátnőm, Juditu megkeresett azzal, hogy az egyik projektjéhez fotókat kérjen tőlem. Több szempontból is boldoggá tett a gondolat, és lelkesen rávetettem magam a feladatra. Hobbifotósként többezer képet lövök évente, akármerre járok vagy kirándulunk, utazunk, a gép mindig nálam van. Időnként lamentálok a tömegével készült, nyomdai minőségű képek fölött, hogy milyen jó lenne, ha nem a laptopom archív mappáiban végeznék, de eddig még mindenféle konkrét kapacitáshiány és homályos halogatás okán semmit se kezdtem velük azon túl, hogy időnként a barátokat, a családot vagy épp a Facebook és az Instagram (vagy itt) népét boldogítom velük. 

A kérés természetben készült, főleg állatos képekre vonatkozott (hogy miért, nemsokára kiderül), és mivel nem természetfotós vagyok, alaposan át kellett böngésznem néhány évet az anyagaim között. A válogatás végeztével a barátnőmre bíztam a döntést, a shortlist-nek nem nevezhető kb 50-es csomagból. Azt a 12 fotót, amire Juditnak és a helyszínnek szüksége volt szuper minőségben a Netprinternél nyomtatták ki.



Miután felvágva egyesével keretekbe kerültek, elfoglalták a helyüket is, mégpedig a noszvaji Erdei Kisházban, amely Juditu segítségével bő egy év munka után megújult és júniustól vendégházként üzemel. 



A valamikori Amúr Büfé-ből kialakított kedves kis házikó három szintből áll. 1-1 konyhával ellátott közösségi rész, 1-1 fürdőszoba, valamint 2-2 háló található a földszinti és az emeleti részeken, ezt egészíti ki az apró kis tetőtéri hálófülke. Az erdei hangulat és a kilátás a tóra pazar, kint is bent is élvezhetjük a nyugodt körülményeket, kirándulást vagy rossz időben társasozhatunk, filmet nézhetünk, olvashatunk - erről mind gondoskodik a ház berendezése. A környezethez illő, sok fa anyagot, felújított régi és új bútorokat, kiegészítőket felvonultató házban picit mindenhol ott van Juditu keze nyoma, a terekben pedig elszórva itt-ott a fotóim, amire persze nagyon büszke vagyok!









 




Az egész évben nyitva tartó (fűthető) komfortos házikóban jó időben mindkét szinten élvezhetjük a nagy teraszt, pihenőbútorokkal, hencsergővel, homokozóval, grillsütővel, de emellett szabadtéri infraszauna, fürdődézsa és borospince teszi fullextrássá a szolgáltatást.










Remélem, sokan fogjátok élvezni a ház vendégszeretetét, minden további infót megtaláltok az Erdei Kisház oldalán. Hamarosan én is ellátogatok, és a képes élménybeszámolót veletek is megosztom majd!

FONTOS: Árakról és szabad időpontokról ezen a linken tudtok tájékozódni.

Fotók: Varga Judit


Tengernyi szín Portugáliában

$
0
0


Utazni általában mindenki szeret, és bár gyakran hangoztatjuk, hogy az utazás remek inspirációs forrás, kifejezetten ezzel a céllal ritkán kelünk útra. A kikapcsolódás, pihenés, szórakozás, kulturális vagy történelmi emlékek felkutatása sokkal gyakoribb, és bár közben is belénk ivódik sok minden és észrevétlenül raktározódik el bennünk későbbi ötletek forrásaként, ez csak járulékos haszna egy utazásnak. Más a helyzet, ha kifejezetten ezzel a céllal megyünk máshova, a szemünk rááll az érdekes részletekre vagy épp a színekre, ahogy ezen az októberi kiránduláson is történt. A Poli-Farbe szervezésében Portugáliában jártam bloggertársakkal, magazinos kollégákkal együtt. Hogy miket találtam, arról következzen néhány kép és a hozzátartozó szín-inspiráció, amit ti is megtaláltok a kínálatukban.
szellőrózsa, szarkaláb


A portugál partokkal határos Atlanti-óceán végtelen kékje kékebb mint bármi más, amit eddig láttam, és a szikrázó napsütés, ami tavasztó késő őszig jellemző itt csak tovább fokozza az óceán, vagy épp Lisszabon Tejo folyójának és az ég kékjének mélységét, annak különböző árnyalatait napszaktól függően. Az ország páratlan fekvésének, adottságainak köszönhetően rengeteg helyről megcsodálhattuk magát az óceánt is, Lisszabonból Sintra királyi palotái felé, a kontinens legnyugatibb pontján, Cabo de Roca világítótornyánál, és az ország észak részén, Portoban is, ahol a városból akár k is biciklizhetünk a partra.


A sárgáról mindenkinek Lisszabon híres villamosa a 28-as, egykocsis járat jut eszébe, amely zeg-zugos, kacskaringós, szűk utcákon, emelkedőn és lejtőn át végigszeli a várost, és így remek lehetőséget nyújt a főváros különböző negyedeinek felfedezésére. A hatalmas érdeklődés miatt felférni rá nem egyszerű, de nem is lehetetlen, érdemes próbálkozni! Lisszabon a mókás, kreatív graffitik városa is, mindenhol felbukkannak a figurák, feliratok, érdemes egy napot szánni akár ezeknek is. Az aranyló sárga a gyönyörű rózsaablakokon is áttűnik, a manuel stílusú történelmi épületek  elemeiként. És ha már Portugália, akkor nem szabad kihagyni Porto számos pincéjének egyikét, ahol portóit kóstolhatunk, akár fehér, akár vörös szőlőből készült. 
gólyahír, aranyeső, nárcisz




Porto és Lisszabon is bővelkedik izgalmakban, akármerre járunk, fordulunk, mindig belebotlunk valamibe. Például a szenvedélyes pirosokba, romantikus fuksziákba, mediterrán terrakottákba, vagyis olyan lendületes színekbe, amik egy cseppet sem hagyják, hogy a város beszürküljön, unalmassá váljon. A Pantone által választott 2019-es év színe, a Living Corall, azaz élő korall is ebben a tartományban mozog, hihetetlen optimizmust sugároz. A kedvenc nyári színem!
szalmarózsa, pipacs, fukszia


Az élénk ciklámen virágokkal eddig csak hasonlóan mediterrán ország
okban találkoztam, nyilván nem véletlenül. A házak falára felfutó, dús virágú bokrok láttán úgy érzed, hogy ez itt a paradicsom, és itt semmi rossz nem történhet! Bár a való életben, a hétköznapi berendezés és tárgyak között (pláne nem öltözködésben) ritkán használjuk ezt a színt, de finomabb formában - mint pl. a mályvarózsa bátran becsempészhető.
ciklámen, mályvarózsa

A homokszín, a bézs, a vajszín vagy a tojáshéj, ami a tengerpartok homokjától kezdve a mészkő világos tónusáig mindenhol ott van örök klasszikusként sosem megy ki a divatból, remek alapja, háttere bármely enteriőrnek. Bár biztonsági játékosnak számít a lakásban, mégis megéri számolni vele, mert semlegesen keretezi a lakást, miközben a kiegészítők szabadon megújíthatják, megfűszerezhetik a tereket.

árvalányhaj, fenyőspárga, bodza, gyékény



A zöldek nagyon menők most a lakberendezési palettán, a fanyar búzafűtől a borsózöldig sőt, most az általános trendeknek megfelelően a mélyebb tónusok kerültek előtérbe, mint amilyen pl. a lisszaboni bejárati ajtók. Míg a világosabb árnyalatok a természet kincsire, változatos formáira emlékeztetnek minket, addig a mélyebb zöldek - a bordóhoz, acélkékhez hasonlóan - eleganciát sugároznak. Remélem, ezek is felkerülnek a Poli-Farbe kínálatába.




Kedvenc lakberendezési, dekorációs színem, a mindenhez passzoló türkiz is jelent volt számtalan tónusában, a zöldestől a kékes árnyalatokig, de az egészen világos kékek is megjelentek a falakon, homlokzatokon, épületeken vagy csak egy-egy napernyő formájában. Előbbit a lakás bármely pontján használhatjuk, és szinte bármivel, jól passzol a bézsekhez barnákhoz, piroshoz, de még a sötétebb kékekhez is. Utóbbit fehérrel kiegészítve vidám, fiatalos stílust kapunk.

brazil menta, szellőrózsa






Ha tetszett a bejegyzés, ugorjatok át az instagram oldalaimra, ahol további inspirációt találtok, 
nem csak Portugáliából! :) 


Fotók: B. Tier Noémi/Kedvenc Otthon
A képek a Kedvenc Otthon tulajdona, felhasználásuk a szerző engedélye nélkül tilos!


Viewing all 112 articles
Browse latest View live